thumb_oskava_2015_ex_postPři hledání nového pána jsem narazil na pana Fogga. Zamlouval se mi jeho vzhled i korektní vystupování a tak jsem službu u něj přijal. S panem Foggem však vstoupily do mého života zážitky, překvapení a události. Podle mého názoru byla sázka v reformním klubu neuvážená, považte vsadit 20 000 liber šterlinků na to, že objede svět za 80 dní. Kdo to kdy slyšel. Podobal jsem se náhle člověku, který při poklidné procházce po zasněženém svahu šlápl na dětskou klouzačku ukrytou pod sněhem. V takovou chvíli si lze zachovat zdravý rozum, je však vyloučeno zachovat si rovnováhu. Ale nebylo to nepříjemné a myslím, že to stálo za to.

Cestovali jsme přes slunné vinice ve Francii, Středozemní moře, Egypt (řeka Nil, krokodýli a rozpálená poušť). Stejně nám ten parník ujel, takže jsme ho museli dohánět. Navíc ten neodbytný inspektor Fix, který pronásledoval pana Fogga a vinil ho z vykradení Národní banky v Londýně. A pak ta Indie – průjem, džungle, průjem – nakonec jsme ještě museli z pohřební hranice zachraňovat nějakou Aoudu. Potom v bouři do Japonska sázet stromy v samurajské zahradě míru a pak zase na moře. Zdržení v Mikronésii, kdy nám zase ujela loď, kterou jsme museli s pomocí místních domorodců dohánět. Z těch vln jsem měl mořskou nemoc jak z učebnice. Amerika? Indiáni, co vytrhali koleje a pak se nechali přemlouvat, aby nás nechali dojít na další nádraží. Vůbec nechápu, že s nimi pan Fogg tak spřátelil. V New Yorku jsme nastoupili na parník a zdálo se, že máme vyhráno. Neměli jsme. Jmenoval se Titanik a my ztroskotali. Naštěstí měl pan Fogg výborný nápad vyrobit horkovzdušný balón, s jehož pomocí jsme se dostali do Irska a pak nějakou bárkou do Anglie. Nestihli jsme to, o pár hodin, ale nestihli. Moc se mi nechtělo hledat nového pána, nicméně tento tímto přišel o všechen majetek.

Naštěstí, aniž by to Phileas Fogg tušil, získal k dobru jeden den, protože cestoval východním směrem a při překročení každého poledníku směrem na východ, získal čtyři minuty. Fogg vyhrál a já nemusel hledat nového pána. Nyní mi dovolte, vás pozvat k nahlédnutí do cestovatelského deníku celé této výpravy.

Jménem pana Fogga i jménem svým děkuji všem účastníkům cesty za nádherné 2 týdny na cestách.

Michal Vočka
alias Passepartua (francouzský sluha pana Fogga)
alias komisař Fix, Scotland Yard (pronásledovatel pana Fogga)