thumb_protivanov_2022_ex_post"… nekonečný vesmír … toto jsou cesty hvězdné lodi Průzkumník, jež se znovu a znovu vydává za poznáním nových světů, hledat nové formy života a nové civilizace … odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo nedostal …"

Z deníku kapitána vesmírné lodi Průzkumník...

Před více než měsícem startovala vesmírná loď Průzkumník z kosmodromu Protivanov objevovat vzdálené a zatím neprobádané oblasti Vesmíru, alespoň s tímto plánem jsme po startu ulehali do kryoboxů a těšili se na objevnou výpravu. Bohužel náhoda tomu chtěl jinak a my se po havárii naší vesmírné lodi ocitli na neznámé planete s nejistými vyhlídkami na budoucnost. Díky statečnosti prvního důstojníka Jiřího G. Urbina jsme ztroskotali řízeni a všichni pád raketoplánu přežili.

První výzvou, kterou před nás osud postavil, byla výroba repelentu proti nebezpečnému vesmírnému klíštěti, jehož kousnutí je pro běžného člověka smrtelné. Jakmile jsme byli v bezpečí, bylo potřeba znovu vybudovat raketoplán z trosek toho původního, tak abychom mohli jednou odletět zpět na Zemi. Byla to namáhavá a náročná práce, neb běžně se stavby raketoplánu účastní tisíce lidí a v úplně jiných podmínkách. My přesto uspěli. Jakmile byl raketoplán dostavěn, bylo nutné získat zásoby potravin a léčivých extraktů z místního rostlinstva a „zvěrstva“ a současně se vyhnout těm, které palubní počítač vyhodnotil jako toxické a potenciálně nebezpečné. V průběhu syntézy paliva pro motory našeho nového raketoplánu se ukázalo, že je palivo nestabilní a vyžaduje přidání stabilizátoru, který by bránil samovznícení, a tedy potenciálního ohrožení návratu domů. I toto se nám podařilo nakonec nalézt a v noci za svitu místních třech měsíců vytěžit.

V rámci boje proti trudomyslnosti a také nepřízni počasí místní planety jsme strávili den výrobou ozdob z místních materiálů a také malých průzkumných raket. Ukázalo se, že zatímco jedni by mohli být ihned uznávanými umělci a jiní zase raketovými inženýry, někteří obojím a někteří zas něčím úplně jiným. Naše poklidné dny však byly narušeny zjištěním, že naše narychlo vybudovaná základna je trnem v oku nepřátelských mimozemšťanů, připravujících invazi s cílem zničit nás i náš raketoplán. Byli jsme nuceni postavit se jim tváří v tvář a bojovat o svou šanci vrátit se jednou domů. Posádka opět nezklamala a slavně zvítězila. Předposledním úkolem bylo získat od místních hodných mimozemšťanů jednotlivé díly řídícího panelu, bez kterého by nebylo možné loď řídit. Jakmile byl panel sestaven a zabudován, bylo nutné získat navigační údaje, které by nám umožnili bezpečný start a poté návrat na planetu Zemi. Nedaleký datový les byl ideální příležitostí pro zisk takovýchto údajů, které jsme v podobě bitů vkládali do centrálního počítače a zároveň se bránili nájezdům zbylých zlých mimozemšťanů, kterým se naše přítomnost na jejich planetě příliš nelíbila. Jakmile bylo nashromážděno dostatečné množství dat, stáhli jsme se zpět do tábora a začali připravovat start raketoplánu. V čase 06082022-2115 raketoplán odstartoval a my se v jeho kryoboxech probudili zpět na planetě Zemi.

Nyní vám nabízíme ke shlédnutí obrazový záznam naší cesty - po dnech nebo po tématech.

Ještě jednou děkuji skvělé posádce za příjemné 2 týdny strávené ve Vesmíru a doufám, že jsme se neviděli naposledy.

Fotografie kompletní posádky vesmírné lodi Průzkumník v originální velikosti

Michal C. Bishop, kapitán vesmírné lodi Průzkumník
Jiří G. Urbino, 1. důstojník