thumb_oskava_2018_ex_postPřed více než třemi týdny se poprvé setkala v jedné krčmě ve městě Puerto Barios na pobřeží Guatemaly skupina dobrodruhů a započala 13 denní putování po stopách Thomase Ganta. Na počátku všeho byl dopis Thomase Ganta směřovaný do rukou jeho přítele Fredericka George Mitchella (Jirka) – dopis, který obsahoval informaci o cestě do města Tikal, dávno zapomenutého hlavního města Mayské civilizace, dopis, který zároveň varoval před nebezpečími džungle, domorodců, ale hlavně před společností United Fruit Company a zároveň poskoky generála Orellana, místního samovládce.

V průběhu tohoto bouřlivého večera se k výpravě postupně přidali různí dobrodruhové, vědci a často i pochybné existence: 1. dodál vedla environmentalistka Judite Nevocek (Jituš) a ornitoložka Luisa Maria Stepanka de Lopez (Štěpánka), 2. dodál vedla paleobotanička Ilona Desjarden (Ilonka) a batracholog John Phillip Exp (Filip), 3. dodál vedla paleontoložka Marry Anning (Maruška) a obchodník s banány, kakaem a papájou Matthew Franklin (Matěj), 4. dodál vedla botanička Kamélie Krasomíra Květinová (Verča) a sovětský odborník na radioaktivitu Radim Radius Radimovič (Radim), 5. dodál vedla na volné noze se pohybující dobrodružka Lorena „Černá mamba“ Costa (Lucka) a herpetoložka Elizabeth Deutch (Eliška), 6. dodál vedla mikrobioložka Nathalie Benes (Ivča) a šefkuchař Anderson Delewerde (Ondra), 7. dodál vedla sociolinguistka Astrid Waldenstrőm (Peťka) a astronom (a současně sňatkový podvodník) Mike Dundee (Adam), 8. dodál vedla lepidopteroložka Petůnie Jamestown (Peťka N.) a lovec i zvířecích trofejí György Erdökerülö (George). Na zdraví výpravy dohlížela lékařka zabývající se tropickými nemocemi Oliali Oliola (Ola), a také nás v průběhu cesty navštívil Sir Eduard z Liebau a Sexberova (Sáďa).

Tehdy začala dvoutýdenní cesta po stopách Thomase Ganta. Nejprve bylo nutné nalézt deník, který nám měl usnadnit hledání našeho přítele, a zároveň získat dostatečné množství zásob na cestu do hlubin guatemalského pralesa. Nicméně ty nám obchodník odmítl dát – poměrně pochopitelně – zadarmo, a tak jsme museli vyrazit k Cerro Rico (Hoře, která jí muže), kde jsme se temnou nocí plnou nočních tvorů proplížili pro blyštivé drahokamy. Poté jsme se na cestě museli utkat s kmenem Xibalba (kmenem uctívačů temnoty) u Chrámu listového kříže a přestože jsme domorodce uspali pomocí ovoce camu camu, nepodařilo se nám Thomase Ganta nalézt ani zde. Na březích obrovského jezera Atitlán jsme postavili vory a také uctili boha Maximóna. Další výzvou byl neprostupný prales skrývající svatyni Jaguára, prales, který se intenzivně snažil svést nás na scestí – my ale obstáli a získali sošku jaguára, který nám měl ukázat cestu k branám města Tikal. A tak se i skutečně stalo a celá výprava doputovala až do tohoto ztraceného města. Každý tým si odnesl jeden artefakt pro Britské muzeum a vypadalo to, že naší výpravy je konec. Ale nebyl – následovalo něco, co se jen velmi těžko popisuje slovy a proto nechám tento příběh k táborovým ohňům, kde se ošlehaní dobrodruzi předhánějí v příbězích, při nichž tuhne krev v žilách. Možná při této příležitosti uslyšíte příběh cesty za Thomasem Gantem až do úplného konce. Budu ho vyprávět já, protože já u toho byl.

Než se tak stane, máme pro vás připravenou fotografickou dokumentaci z našeho putování:
Oskava 2018 - Peklem a rájem (po tématech)
Oskava 2018 - Peklem a rájem (po dnech)

Fotografie celé výpravy v originální velikosti

Michael Bishop

Vážení rodiče, zájem o tábor Gaudolina v posledních letech významně překračuje naše kapacity i kapacitu areálu. Začátkem prosince 2018 se objeví na webových stránkách informace o dalším ročníku a s tím spojená i možnost přihlásit se. Jako každý rok se budeme snažit nějakou formou upřednostnit ty, kteří s námi již byli. Zbylá místa obsadíme dle pořadí v jakém budou děti nahlášeny. Děkuji za pochopení a za Gaudolino i celý organizační tým děkuji za přízeň.