Thumbnail image Královské město Uničov se již několik století den za dnem pohrouží do tajemné noci a jeho dnešní obyvatelé mohou jen hádat a domýšlet nakolik se proměnily uničovské ulice od dob, kdy halila vlhká a stěží osvětlená zákoutí středověká mlha… Cestu časem nabídnout nedokážeme, ale exkurze do středověku prostřednictvím noci plné poutavých deskových i jiných her, které spolehlivě vtáhnou hráče do děje a obklopí je dobovou atmosférou, je v naší moci. Akce příznačně nazvaná Noc deskových her aneb Středověké hrátky je v pořadí druhou tématicky zaměřenou akcí z našeho celoročního projektu S Gaudolinem rokem krokem, pojď se toulat středověkem . Cílem tohoto projektu je přiblížit dětem a mládeži tuto velkolepou epochu skrze paletu do různých sfér společenského života zacílených tématických akcí.

Noc zasvěcená rejdění nad stoly a herními plány se uskuteční: 10. – 11. dubna 2010
V kolik: od 18:00 hodin dne prvního do 6:00 hodin dne druhého
Kde: Městská knihovna Uničov (Panská ulice)
Vstupné: Symbolická desetikoruna (slibující drobné občerstvení)
Pozn.: účastníci mladší 15-ti let přinesou písemný souhlas zákonných zástupců s časem odchodu (formulář lze stáhnout zde).

Obyvatelé královského města a držav přilehlých, kteří nasměrují zmíněné noci své kroky do středověce oděných prostor uničovské knihovny, budou mít možnost si za asistence přítomných panošů a děveček vyzkoušet širokou škálu her s převážně středověkou tématikou. Dobu raně středověkou, prodchnutou dobyvatelskými výpravami severských i jiných nájezdníků si hráči připomenou v pozicích neohrožených vikingských válečníků usilujících o nová území a slávu. Za hranice historických reálií posune zájemce výprava do bájné Středozemě, či svízelná cesta bludištěm plným draků a jiných stvůr. Na své si přijdou samozřejmě také milovníci rytířů a pirátů, kteří ke středověku neodmyslitelně patří – ostatně kdo by dokázal odolat nabídce přisednout si ke Kulatému stolu krále Artuše a stát se jedním z jeho slavných a statečných rytířů? Mnohé další hry zaměřené na obchodování a budování nenechají nikoho na pochybách, že se středověký život netočil pouze kolem válečných výprav a všemožných soubojů.

K dispozici bude také hráčům poměrně nová městská desková hra Uničovem až na věž, kterou vydala uničovská radnice v prosinci loňského roku.

Potkáme se v dobách dávných, na tržištích i v cechu na rohu, v sedlech koní rytířů slavných, jenž lámou dřevce by byly z tvarohu.

Pozvánka v plné velikosti

Akci finančně podpořilo z dotačního programu Podpora kulturních aktivit dětí a mládeže v roce 2010  Město Uničov, z programu Podpora sociálních, zdravotních a humanitárních aktivit, projektů a programů Nadační fond Větrník Olomouc a z programu Podpora vybraných forem práce s neorganizovanými dětmi a mládeží Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Akci finančně podpořilo také Místní sdružení Občanské demokratické strany Uničov.